Articole din categoria: Competiție

Locul 11 pentru România la Jocurile Paralimpice

Singurul sportiv român participant la Jocurile Paralimpice de iarnă de la PyeongChang, Mihăiță Papară, a ocupat locul 11, vineri, în proba de banked slalom SB-LL1 la snowboard.

La startul probei s-au aliniat 13 sportivi.Papară a fost cronometrat cu timpul de 1 min 10 sec 85/100, realizat în manșa secundă din cele trei disputate.

Medalia de aur a fost cucerită de americanul Noah Elliott, în 51 sec 90/100, argintul a revenit compatriotului său Mike Schultz, înregistrat în 53 sec 42/100, în timp ce bronzul a fost adjudecat de croatul Bruno Bosnjak, în 54 sec 08/100.

Luni, Papara a ocupat locul 11 in proba de snowboardcross SB-LL1.

Cu doar două zile înaintea încheierii competiției de la PyeongChang, în clasamentul pe medalii conduce delegația Statelor Unite, cu 11 de aur, 12 de argint si 7 de bronz, urmată de sportivii paralimpici din Rusia (sub drapel neutru), 8-8-4, si Germania, 6-7-2.

Mihăiță Papară: Îmi doresc o clasare în TOP 10 la Jocurile Paralimpice

De ieri au început Jocurile Paralimpice desfășurate la PyeongChang. Primul parasnowboarder român care se califică la  cel mai important eveniment de talie mondială este Mihăiță Papară, care va participa în două probe, nowboardcross SB-LL1 pe 12 martie şi la banked slalom SB-LL1 pe 16 martie.Acesta și-a propus o clasare în TOP 10. „Până în acest… Continue Reading

Rezultate Redbull  Oslea Hiride 2018

Rezultate Redbull Oslea Hiride 2018

PRO schi masculin Papetti Fabian Avram-Platon Gheorghe Popescu Paul OPEN schi masculin 1.Mariciuc Vasile 2. Grigoriu Cătălin 3.Parvan Alexandru PRO snowboard masculin 1.Gherghelah Mihail Adolh 2. Parvan Alexandru 3. Manolache Vlad OPEN snowboard masculin 1.Duncan  Bogdan Mihai 2. Malciu Dan 3. Rusan Mihai OPEN + PRO ski feminin Tandea Anca Adam Rebeka Munteanu Smaranda OPEN+… Continue Reading

Surpriză la Super G-ul de la Jocurile Olimpice

Spre surprinderea tuturor, campioana mondială la snowboarding Ester Ledecka, din Republica Cehă, a obținut medalia de aur la Super G-ul feminin de schi alpin de la Jocurile Olimpice de iarnă, sâmbătă (17 Februarie). Fără ca nimeni să poată anticipa acest rezultat, ea a reușit să obțină victoria cu o sutime de secundă în față austriecei… Continue Reading

Jocurile Olimpice de Iarnă: Marcel Hirscher câștigă prima medalie de aur la combinata alpină

Marcel Hirscher a câștigat o primă medalie olimpică de aur mult așteptată, cu o victorie la evenimentul combinat al bărbaților din Pyeongchang. Acesta, clasat pe locul 12 la coborâre, a câștigat cu un timp total de 2 minute 6,52 secunde la cursele de coborâre și slalom. În vârstă de 28 de ani, este considerat unul dintre… Continue Reading

Rezultate de la Garmisch-Partenkirchen

După victoriile de la  Lake Louise și Wengen, Beat Feuz a reușit să câștige a treia victorie la coborâre a sezonului, cu 0.18 secunde în fața duo-ului Vincent Kriechmayr și Dominik Paris situați pe locul al doilea, cu timpul 1:55.57. Această victorie de la Garmisch-Partenkirchen permite campionului mondial din Elveția să stea în fruntea clasamentului… Continue Reading

Achiriloaie nu mai merge la Jocurile Olimpice. Cum gestionează România această situație

Schiorul Ioan Valeriu Achiriloaie, de la Corona Brașov, nu va mai reprezenta România la Jocurile Olimpice de Iarnă din acest an. Întrecerea se va desfășura în perioada 9-25 februarie, la la Pyeongchang, în Coreea de Sud. Sportivul a aflat vestea în cursul zilei de vineri. “De dimineață am fost sunat de la Federația Română de… Continue Reading

Ania Caill după Coborârea de la Cortina D’Ampezzo: „Sunt extrem de fericită” (EXCLUSIVITATE)

Reprezentanta României în cursele de viteză din Cupa Mondială de Schi Alpin și de la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Pyeonchang, Coreea, Ania Caill, a terminat sâmbătă pe locul 45 Coborârea de la Cortina D’Ampezzo, la 6,28 secunde de câștigătoarea Lindsey Vonn. La coborârea de vineri, Ania Caill a terminat pe 39, dar ecartul față… Continue Reading