Locul 11 pentru România la Jocurile Paralimpice

Singurul sportiv român participant la Jocurile Paralimpice de iarnă de la PyeongChang, Mihăiță Papară, a ocupat locul 11, vineri, în proba de banked slalom SB-LL1 la snowboard.

La startul probei s-au aliniat 13 sportivi.Papară a fost cronometrat cu timpul de 1 min 10 sec 85/100, realizat în manșa secundă din cele trei disputate.

Medalia de aur a fost cucerită de americanul Noah Elliott, în 51 sec 90/100, argintul a revenit compatriotului său Mike Schultz, înregistrat în 53 sec 42/100, în timp ce bronzul a fost adjudecat de croatul Bruno Bosnjak, în 54 sec 08/100.

Luni, Papara a ocupat locul 11 in proba de snowboardcross SB-LL1.

Cu doar două zile înaintea încheierii competiției de la PyeongChang, în clasamentul pe medalii conduce delegația Statelor Unite, cu 11 de aur, 12 de argint si 7 de bronz, urmată de sportivii paralimpici din Rusia (sub drapel neutru), 8-8-4, si Germania, 6-7-2.