snow-fest

Articole din categoria: Competiție

SKI + SNB 4xCROSS la Arena Platoș

Alina Vasilescu Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, la Arena Platos-Paltiniș are loc un eveniment important pentru toți pasionații de ski și snowboard. Complex și dinamic, cel mai spectaculos concurs al sezonului propune un traseu cu obstacole rapide și un format eliminatoriu cu 4 concurenți pe traseu, dintre care primii 2 merg mai departe până în finală.… vezi mai mult

Biciclete pe zăpadă la Arena Platoș

Alina Vasilescu În 15 Ianuarie,Arena Platoș trezește din nou curiozitatea publicului prin conceptul de biciclete pe zăpadă. Organizatorii au pregătit un concurs mai special pentru amatorii de bike-uri. MTB Winter solicită toate tehnicile de coborât, alunecat și sărit cu bicicleta. Primii 16 participanți intră în probele pe grupe de 4, format eliminatoriu, iar primii 2… vezi mai mult

Trick-uri si sănii trăznite la Feleacu Winter Games

Alina Vasilescu Prima ediție a evenimentului Feleacu winter games începe Sâmbătă,14 Ianuarie 2017 la ora 11.Concursul de Freestyle și cel de sănii de carton vor fi principalele atracții ale weekend-ului. Premiile evenimentului sunt deja anunțate ,iar daca ești adult ,iți place freestyle-ul și ai chef de dat ,pregatește-te.Cei de la Snow Fest pun la bătaie… vezi mai mult

Marcel Hirscher şi Lara Gut au câştigat Cupa Mondială Audi FIS 2015-2016

În St. Moritz Elvetia s-a încheiat sezonul din Cupa Mondială Audi FIS 2015-2016 – şi s-au acordat globurile de cristal pentru câştigătorii întregului sezon. Lara Gut (Elveţia) a câştigat primul titlu global al carierei sale: senzatia elveţiană a fost în competiţie strânsă cu americanca Lindsey Vonn, până când o accidentare recentă a americancei a scos-o… vezi mai mult

Finala Cupei Mondiale de Schi Alpin

Adrian Nechita La St. Moritz, vor avea loc săptămâna aceasta, în Alpii Elvețieni, ultimele curse din cadrul Cupei Mondiale de Schi Alpin Audi FIS. Ieri (luni, 14 martie), fetele au avut ocazia să testeze în premieră pârtia. Echipa elvețiană a profitat la maxim de avantajul de a se afla acasa. Corinne Suter a obținut cel mai bun timp (1:41.20),… vezi mai mult

Cupa Transilvania Post

Se dă drumul la ediția a III-a Cupa Transilvania Post. Data de desfășurare: 28 februarie 2016. Numărul maxim de participanți:150 Locația: Buscat Ski Resort Din acest an există și site-ul Cupei, unde vă puteți înscrie, dar și unde găsiți date despre edițiile trecute și detalii despre pregătirea ediției a III-a: www.cupatransilvaniapost.ro Sunteți așteptați cu multe surprize,… vezi mai mult

Medalie de bronz pentru România la Mondialele de la Igls

Echipajul românesc, alcătuit din Maria Adela Constantin, Olivia Franciska Vild, Andreea Grecu și Erika Anett Halay, a cucerit medaliile de bronz în proba feminină de bob-4 persoane, duminică, la Campionatele Mondiale de bob și skeleton de la Igls (Austria). Aurul a fost adjudecat de Canada (Kaillie Humphries, Cynthia Appiah, Kasha Lee, Melissa Lotholz), în 1… vezi mai mult

Antrenament la Chamonix

Adrian Nechita Chamonix e următoarea destinație din cadrul Cupei Mondiale de schi Alpin Audi FIS, unde vor avea loc o combinată alpină (Vineri, 19 februarie) și o coborâre (Sâmbătă, 20 februarie). Sportivii au avut ocazia de a se antrena și de a testa pârtia pe care va avea loc competiția ,”Vertes des Houches”. Guillermo Fayed… vezi mai mult

Cursa de coborâre de la Crans-Montana a fost anulată

Adrian Nechita   Din cauza ninsorii abundente (aproximativ 2.2 metri de zăpadă proaspătă într-o săptămână), cursa de coborâre (feminin), inițial programată pe 13 Februarie, în cadrul Cupei Mondiale de schi Alpin, a fost amânată pe ziua de duminică, 14 Februarie. Combinata alpină, programată duminică, a fost deci anulată, fără a fi reprogramată în acest sezon. Cu… vezi mai mult